آفاقآمارهاآمارها و پژوهش‌ها

نمودار تعداد دانشجویان بین‌المللی در ایران به تفکیک دستگاه‌های اجرایی

نمودارزیر تعداد و درصد دانشجویان غیرایرانی به تفکیک دستگاه اجرایی در سال‌های تحصیلی 92-1391 تا 98-1397 رانشان می‌دهد که توسط دکتر منیعی، معاون پژوهشی موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش‌ عالی کشور در سومین کنفرانس حکمرانی و سیاست‌گذاری عمومی گزارش شده‌ است.

نمودار پراکندگی دانشجویان بین‌المللی به تفکیک دستگاه‌های اجرایی
نمودار پراکندگی دانشجویان بین‌المللی به تفکیک دستگاه‌های اجرایی

بر اساس نمودار بالا دانشگاه‌های وابسته به وزرات علوم، تحقیقات و فناوری در رتبه اول میزبانی دانشجویان بین‌المللی در ایران قرار دارند. سپس دانشگاه آزاد و در رتبه‌ی بعدی دانشگاه پیام‌ نور و همین‌طور به‌ ترتیب موسسات آموزش‌ عالی غیر‌انتفاعی، وزارت بهداشت درمان، دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه فنی حرفه‌ای و سایر دستگاه‌های اجرایی در رتبه‌بندی قرار می‌گیرند.

نکته قابل‌توجه در این جدول تغییر در پراکندگی تعداد دانشجویان در دانشگاه‌های پیام نور و کاهش تعداد دانشجویان در حال تحصیل در سال‌های 1393-94 تا سال 1397-98 است که از تعداد 4173 نفر به‌تدریج به تعداد 2926 نفر رسیده است و در مقابل پیشرفت تدریجی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که از تعداد 714 نفر در سال 1393 به تعداد 2769 در سال 1397 رسیده‌ است.

همچنین نمودار نشان می‌دهد دانشگاه فنی حرفه‌ای روند نزولی در جذب تعداد دانشجویان بین‌المللی دارد و دانشگاه جامع علمی کاربردی باوجود پیشرفتی که در سال 1394-95 در جذب دانشجویان داشته‌ است در حفظ و پیشرفت جایگاه خود نتوانسته موفق عمل کند؛ اما دانشگاه آزاد اسلامی که در رقابت با وزارت علوم تحقیقات در جذب دانشجویان غیر ایرانی قرار دارد، روند صعودی و موفقی را دارا است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا