آفاقدر جهان چه میگذرد؟گزارش‌های سیاستی

معرفی گزارش سیاستی در زمینه دانشجویان بین المللی در فرانسه

نام گزارش: استراتژی جذب دانشجویان بین المللی

سال انتشار: 2018

ناشر: CAMPUS FRANCE

معرفی ناشر:

 Campus France یک موسسه فرانسوی است که در سال 2010 توسط دولت فرانسه تاسیس شده است و هدف آن بهبود آموزش عالی، بهبود خدمات‌دهی به دانشجویان بین‌المللی و افزایش جابجایی بین‌المللی است. این موسسه دارای 256 دفتر در 126 کشور جهان است و راه­ های اطلاعاتی را برای دانشجویان و محققان بین­ المللی فراهم می‌کند تا با موسسات آموزش عالی فرانسه بیشتر آشنا شوند. این موسسه همچنین به موسسات آموزش عالی و نهادهای تحقیقاتی فرانسه در تدوین استراتژی توسعه بین‌المللی کمک می‌کند.

خلاصه گزارش:

در ابتدای این گزارش 24 صفحه ­ای با اشاره به جایگاه چهارم کشور فرانسه در میان کشورهای مهم برای دانشجویان بین‌المللی (تعداد 324000 نفر)، آمارهای مختلفی از وضعیت کشور فرانسه نسبت به کشورهای رقیب بیان می­شود. در ادامه با بیان اینکه متوسط میزان رشد تعداد دانشجویان بین ­المللی در ده ساله گذشته 50 درصد می­ باشد (آسیا و اقیانوسیه 90 درصد، خاورمیانه و آفریقا 72 درصد) به پیش‌بینی میزان دانشجویان برای سال 2025  می­پردازد.  

در ادامه گزارش با برشمردن رقبای همسایه (روسیه و آلمان)، رقبای مهم (کانادا و چین) و رقبای درحال ظهور (عربستان، ترکیه و هلند) به ویژگی­ ها و منافع دانشجویان بین­ المللی همچون به عنوان یک ابزار ناشناخته تاثیرگذار، ایجاد کننده قدرت نرم، ظرفیتی برای پرورش رهبران آینده و سفیران کشور فرانسه در کشورهای دیگر اشاره می­کند.

این مطالعه همچنین مهم‌ترین دلایل جذب دانشجو در چهار کشور را باهم مقایسه می­کند و دلیل موفقیت کشور فرانسه در این زمینه را عواملی همچون زبان فرانسوی، فرهنگ غنی آن و دانشگاه­ های برتر آن می­داند.

این گزارش موانع رشد جذب دانشجویان به کشور فرانسه را در قالب موارد زیر برشمرده است:

 • پیچیدگی فرایندهای اداری به­ خصوص سیاست­های صدور ویزا
 • یافتن شغل و ماندگاری در کشور فرانسه بعد از دریافت مدرک
 • هزینه­ های بالای زندگی به­ خصوص قیمت مسکن
 • عدم آشنایی با نظام خدمات اجتماعی و درمانی فرانسه
 • مشکلات انظباق روانی و فرهنگی در زمینه سازگاری با جامعه فرانسه
 • ضعف در داشتن برنامه خدمات حمایتی منسجم، همچون کشورهای اروپای شمالی و انگلستان.

گزارش در بخش دوم، با اشاره به هدف‌گذاری 500000 دانشجوی بین المللی برای سال 2027، به 6 موضوع مهم برای رسیدن به این هدف اشاره دارد. موضوعاتی همچون:

 1. ساده­ سازی سیاست­ های ویزا: تسریع در صدور ویزای دانشجوی، صدور ویزای بلندمدت و آسان­ تر کردن اشتغال برای دانش‌آموختگان
 2. افزایش آموزش زبان فرانسوی و میزان دروس به زبان انگلیسی: برگزاری کلاس ­های مجازی و تخصیص بودجه برای برگزاری کلاس­ های فوق برنامه آموزش فرانسوی به دانشجویان غیر فرانسوی و همچنین توسعه آموزش به زبان انگلیسی
 3. بالابردن کیفیت خدمات حمایتی: با ایجاد نشان­ ها، شاخص­ ها و برچسب­ های مشخص برای موسساتی که به دانشجویان بین ­المللی خدمت می­دهند، سعی در تشویق نهادها و سازمان­ ها برای هرچه بهترکردن خدمات ارائه شده همچون مسکن، خدمات اجتماعی، دولتی و تفریحی برای دانشجویان بین المللی دارند.                                                              
 4. حمایت­ های مالی مختلف برای دانشجویان: با ایجاد سه نوع شرایط پرداخت شهریه برای دانشجویان بین ­المللی سعی در بالابردن عدالت و برابری در سیستم آموزش عالی دارد.
 5. حضور دانشگاه­ های فرانسه در کشورهای دیگر: دانشگاه‌ ها با ایجاد نمایندگی، شعبه دانشگاهی و موسسه مشترک در کشورهای دیگر به جذب دانشجویان خارج از فرانسه می ­پردازند. مهم‌ترین کشورهای هدف فرانسه برای جذب دانشجویان بین‌المللی چین، لبنان، مراکش، تونس و ویتنام می­باشند.
 6. ایجاد یک کارزار جامع در سطح جهانی برای معرفی جذابیت­ های کشور: استفاده از شبکه دیپلماتیک و ظرفیت چند رسانه­ ای برای تبلیغ تحصیل در فرانسه.

متن اصلی گزارش استراتژی‌های جذب از موسسه کمپس فرانسه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا