آفاقدر جهان چه میگذرد؟گزارش‌های سیاستی

استراتژی ایالت بریتیش کلمبیای کانادا در آموزش بین‌المللی

ایالت بریتیش کلمبیا غربی‌ترین ایالت کانادا و در کنار اقیانوس آرام جای دارد. این ایالت با داشتن مناطق زیبای طبیعی، بنابر سرشماری سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۴/۸ میلیون نفر را در خود جای داده‌است و بسیاری از ساکنین این ایالت در منطقه لوئر مین‌لند ساکن هستند.

مساحت این ایالت به اندازه جمع مساحت کشورهای فرانسه، آلمان و هلند است. این شهر با داشتن بالغ بر ۲/۵ میلیون نفر جمعیت سومین شهر پرجمعیت کانادا محسوب می‌شود.

سالانه در حدود ۳۵۰۰۰ نفر مهاجر وارد این ایالت می‌شوندو در کل مهاجرین بخش مهمی از جمعیت ایالت را تشکیل می‌دهند. درحقیقت حدود ۴۲ درصد از جمعیت ونکوور خارجی هستند بیشتر چینی‌های کانادا در این شهر زندگی می‌کنند. محیط چند فرهنگی و سطح عالی زندگی، این ایالت را مقصد بیشتر مهاجران به کانادا کرده‌است.

در زمان‌های گذشته تحصیل تنها در مرزهای یک کشور امکان‌پذیر بود، اما در دنیای به‌هم‌پیوسته امروز دانشجویان می‌توانند در کلاس‌های مختلف در سطح دنیا شرکت کنند.

آموزش بین‌المللی در ایالت بریتیش کلمبیا به معنای فرصت‌های بیشتر برای یادگیری، اشتغال در اقتصاد جهانی و زندگی به‌عنوان یک شهروند در دهکده جهانی است که شامل جریانی دوطرفه از تبادل دانشجویان، اساتید، کارکنان و ایده‌ها بین کشورهاست.

 راهبرد آموزش بین‌المللی ایالت بریتیش کلمبیا به این منظور طراحی‌شده است تا چشم‌انداز بین‌المللی قوی‌تر در سیستم آموزشی خود ایجاد کند و آنرا به جامعه جهانی مرتبط کند. هدف این راهبرد بهره‌مندی ساکنان این ایالت از فرصت‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ناشی از آموزش بین‌المللی ، است. حضور دانشجویان بین‌المللی در این منطقه تأثیر مثبتی بر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی، تجربه دانشجویان و به‌طورکلی فضای آکادمیک دارد و دانشجویان درک بهتری از فرهنگ دیگر کشورها و همچنین فرصتی برای به اشتراک گذاشتن فرهنگ و هویت خود پیدا می‌کنند. علاوه بر این صندلی‌های دانشگاه‌ها خالی نمی‌مانند

منافع اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی آموزش بین‌المللی

زندگی در دهکده جهانی علاوه بر تجارت آزاد در کالاها و خدمات، باعث جریان آزادانه‌تر روابط و ایده‌ها می‌شود. آموزش بین‌المللی هم به این روند کمک می‌کند و هم از آن سود میبرد.

بریتیش کلمبیا موقعیت خوبی برای خدمت به‌عنوان یک «دروازه اجتماعی» دارد که آمریکای شمالی را با منطقه آسیا و اقیانوسیه و فراتر از آن مرتبط ساخته و روابط بین ساکنان خود و مردم دیگر کشورها را گسترش می‌دهد در نتیجه مزایای اجتماعی و فرهنگی قوی و دستاوردهای اقتصادی قابل توجه برای جامعه به ارمغان می آورد و تمام شهر های این ایالت از دستاورد های اقتصادی و اجتماعی این روند منتفع می‌شوند. میزبانی از دانشجویان بین‌المللی و اعزام دانشجویان بریتیش کلمبیایی به خارج از کشور به منظور کسب تجربه  و یادگیری، به مشارکت آموزشی مؤسسات این ایالت کمک می‌کنند و و به ورود کسب و کارهای ایالت به بازارهای بین‌المللی کمک می‌کند. به همین دلیل برتیش کلمبیا به تلاش برای جذب بهترین و باهوش‌ترین استعدادها ادامه خواهد داد. در شکل زیر میزان درآمد ناشی از دانشجویان بین‌الملل نمایش داده شده است.

هرساله در پردیس‌های دانشگاهی سراسر بریتیش کلمبیا، رویدادهایی برگزار می‌شوند که فرهنگ‌های منحصربه‌فرد 94000 دانشجوی بین‌المللی که بریتیش کلمبیا را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اند را به نمایش بگذارند. این رویدادها باعث می‌شود دانشجویان بین‌الملل مشارکت بیشتری در جامعه داشته باشند و بعد از فارغ‌التحصیلی با خانواده‌های میزبان خود دوستی مادام‌العمر ایجاد ‌کنند. این ارتباط مستمر می‌تواند فرصت‌های همکاری بین‌المللی را افزایش داده و به رفع کمبود نیروی کار پیش‌بینی‌شده کمک کند و باعث رشد اقتصادی کشور شود.

بر اساس  نمودار بالا، تقاضای جهانی برای تحصیل در خارج از کشور از سال 2011 تا سال 2025 -118% رشد خواهد داشت  به 7.2 میلیون افزایش می‌یابد.

در ادامه گزارش، 3 هدف برای رشد بیشتر آموزش بین‌المللی معرفی می‌شود:

 • ایجاد یک سیستم آموزش‌ جهانی
 • تضمین کیفیت در یادگیری و تجربیات زندگی برای دانشجویان بین‌المللی
 • به حداکثر رساندن مزایا برای جامعه ، خانواده‌ها و مشاغل

 در راستای این سه هدف راهبردی، اقداماتی برای رسیدن به هدف در نظر گرفته‌شده است که تعدادی از این اقدامات عبارت‌اند از:

 • ترویج استفاده از «بهترین شیوه‌های» آموزش بین‌المللی در سراسر بریتش کلمبیا
 • افزایش فرصت‌های آموزش بین‌المللی برای دانشجویان، اساتید و کارکنان ایالت
 • گسترش و تقویت تضمین کیفیت در آموزش برای اطمینان خاطر و تجربیات مثبت دانشجویان
 • فراهم کردن شرایط آرام و راحت برای دانشجویان بین‌المللی که مایل‌اند برای کار و زندگی پس از فارغ‌التحصیلی در این ایالت بمانند.
 • ایجاد یک استراتژی بازاریابی هماهنگ برای افزایش آگاهی (دانش) بین‌المللی در معرفی برتیش کلمبیا به‌عنوان یک مقصد آموزشی باکیفیت بالا
 • ایجاد آگاهی در جامعه در زمینه اهمیت آموزش بین‌المللی و مزایای آن
 • همکاری با دولت فدرال در مورد مسائل مربوط به آموزش بین‌المللی
 • تضمین اینکه مؤسسات و مراکز آموزش عالی ظرفیت پذیرش تعداد فزاینده دانشجویان بین‌المللی در جامعه را دارند.

متن کامل گزارش:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا